SkinDivision Salicylic Acid Спреј за тело против акни со 2% Салицилна киселина

СМИРУВАЊЕ • ПРОЧИСТУВАЊЕ
САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА • ВОДА ОД ХАМАМЕЛИС • МАСЛО ОД ЧАЈНО ДРВО

100мл

1,450.00 ден

Опис

Супер фин спреј, лесен за употреба со масло од чајно дрво, хамамелис и алантоин, инфузиран со 2% салицилна киселина. Овој спреј е дизајниран да третира и спречува појава на акни на тело. Заедно, оваа комбинација помага во борбата со бактериите, контролира вишок масло, смирува воспаленија и смирува црвенила. Со тоа што брзо се суши и не остава траги на облеката, овој спреј е must have за влажни клими, борци кои вежбаат и тренираат и било кој друг, кој некогаш имал тешко достапни нафрлања.

КЛУЧНИ СОСТОЈКИ:

2% САЛИЦИЛНА КИСЕЛИНА: Салицилната киселина, доколку не сте научник е БХА (бета хидрокси киселина). Генерално БХА е одлична за кожа склона на акни, но одлично делува на сите типови на кожа, бидејќи во смисла на хемиски ексфолијант е доста нежна. БХА работи со тоа што длабински навлегува и го отстранува себумот (маслото што излегува од лојните жлезди) кој ги затнува порите и допринесува во создавање на акни. Исто така делува во прочистување на бактериите и смирување на кожата.
ВОДА ОД ХАМАМЕЛИС: Нејзините адстрингентни и својства кои ги затегнуваат порите, помагаат во борбата со воспаление и хиперпродукција на масло кое допринесува во создавањето акни.
АЛАНТОИН: Овој лек се користи за хидратација или третирање и спречување сува, груба, лушпеста кожа која се справува со чешање (на пр. осип од пелени, изгореници на кожата од терапија со радијација).
МАСЛО ОД ЧАЈНО ДРВО: Има анти-микробни својства и нуди природно, ефективно решение кое помага во борбата со нафрлања и несовршености, исто така смирувајќи ја сувата, иритирна и кожа која се справува со чешање.
ПАНТЕНОЛ: Исто така познат како Провитамин Б5. Тој е есенцијална состојка за убава кожа. Има природни навлажнувачки, смирувачки, заздравувачки и регенерирачки својства.
ЕКСТРАКТ ОД КРАСТАВИЦА: Делува како смирувачки агенс, така што е корисен за сите кои што имаат сензитивна, иритирана или кожа склона на акни.

–    Не содржи вештачки мириси
–    Не содржи алкохол
–    Вегански
–    Не содржи парабени
–    Некомедоген
–    Cruelty free

Состав: WATER/AQUA/EAU, HAMAMELIS VIRGINIANA (WITCH HAZEL) LEAF WATER, COCAMIDOPROPYL DIMETHYLAMINE, PROPANEDIOL, SALICYLIC ACID, GLYCERIN, SODIUM PCA, PROPYLENE GLYCOL, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, POLYSORBATE 20, PANTHENOL (PROVITAMIN B5), MELALEUCA ALTERNIFOLIA (TEA TREE) LEAF OIL, ALLANTOIN, SODIUM HYDROXIDE, PHENOXYETHANOL, SODIUM PHYTATE, ETHYLHEXYLGLYCERIN.
Повремено нашите формули се менуваат како резултат на нашата посветеност кон иновација. Затоа, листата со состојки прикажана овде, може да се разликува од амбалажата на производот во зависност од времето и регионот на купување.

Начин на користење: Протресете го производот пред употреба. Користете само на сува, чиста кожа. Прекријте ја целата засегната регија со тенок слој од спрејот, еднаш до три пати дневно. Можно е да се појави прекумерно сушење на кожата, па започнете со едно нанесување дневно, па постепено зголемете на два или три пати дневно. Оставете да впие 30-60 секунди пред да се облечете. Можете да се користи наутро и/или навечер. За дневна употреба, секогаш проследете со 30СПФ или повеќе.

Информации за испорака

Скопје
Испораката е бесплатна за сите нарачки над 1500 денари. За нарачки под 1500 денари, испораката се наплаќа 110 денари. Време на испорака: 2-15 дена во зависност од производот.

Останати градови во државата
Испораката се наплаќа 150 денари. Време на испорака: 2-20 дена во зависност од производот.