URMA GIRLS: Теона Манго од Beyond Green

Теона Манго ја запознавме како лик пред три години, службено. Тогаш немавме прилика подобро да се запознаеме бидејќи таа беше на кратка посета во Македонија. Сега откако соработуваме со Теона, може да кажеме дека ни е навистина многу жал што не сме ја запознале порано. Исклучително позитивна девојка која...

Прочитај повеќе

Баклава урми

Многу сме среќни за нашиот прв роденден ! А роденден не е роденден ако не почестиме нешто благо за да се засладиме. 😊 Нане за нашиот роденден направи превкусни полнети урми. Нане фала ти за сѐ. Tе сакаме ❤️  Потребни состојки: околу 15 урми, обескостени Полнење: 1 голема лажица...

Прочитај повеќе

Прв роденден

Ииии конечно роденден! Многу сакаме родендени. Мојот вистиснки роденден е на 1 јануари и цел живот никогаш никој не ми честиташе освен домашните и некои ептен блиски пријатели кои ќе се сетат подоцна во текот на денот. Денеска веќе тоа не е така, зошто и да заборават дека ми...

Прочитај повеќе

Њоки од сладок компир со карамелизиран путер и жалфија

Баш на време пред празниците Нане ни подготви еден супер брз рецепт кој во исто време е и здрав и одличен за овој период од годината кога сакаме да внимаваме на исхраната. Њоки (ги обожаваме) овој пат во „здрава“ варијанта во која се користи сладок компир наместо обичен компир,...

Прочитај повеќе

Оризови spring rolls со зеленчук и сос од кикирики

Почетокот на пролетта мораме да го означиме и со некоја супер пролетна закуска. Надежда Шодан овој пат ни спреми оризови spring rolls. За нив, можеби ќе ви треба малку повеќе трпение при припремата на зеленчукот, но штом ќе го исечкате, останатиот дел од спремањето е лесен. 😊  Оризови spring...

Прочитај повеќе

MOM CRUSH: Јована Стилинович и Mapsy

Јована Стилинович и нејзините постери Mapsy ги забележавме случајно скролајќи на Insta и одма се согласивме дека мора да се најдат во нашата категорија Подароци. Така и беше 😊 Соѕвездија, имиња на миленици, време и локација на прв бакнеж, нови бебиња се само дел од поводите да се нарача...

Прочитај повеќе

URMA GIRLS: Мартина и Стефанија од Kids Hut

Запознајте се со Мартина и Стефанија или Стефанија и Мартина. Како и да напишеме би било исправно. 😊 Овие две девојки се основачи на Kids Hut. Мартина како економист, а Стефанија како архитект одлучуваат да ги „спојат“ своите професии и да ја започнат приказната за најслатките шарени и функционални...

Прочитај повеќе

LED Mаска за блескава кожа во 2022 (плус што треба да знаете за LED светлосна терапија)

Понекогаш (во ред, најчесто) немаме 20+ минути да лежиме со специјални очила под професионален LED уред. За среќа, имаме решение: домашна LED Face Mask или ЛЕД маска за светлосна терапија – најновиот гаџет во низата технолошки уреди кои направија транзиција од „достапно само во салон за убавина“ до „достапнo...

Прочитај повеќе