Баклава урми

Многу сме среќни за нашиот прв роденден ! А роденден не е роденден ако не почестиме нешто благо за да се засладиме. 😊

Нане за нашиот роденден направи превкусни полнети урми. Нане фала ти за сѐ. Tе сакаме ❤️ 

Потребни состојки:

 • околу 15 урми, обескостени

Полнење:

 • 1 голема лажица сецкани ореви 
 • 1 голема лажица сецкани ф’стаци
 • 1 голема лажица стопен путер 
 • 1 голема лажица мед 
 • 1 голема лажица цеден портокал
 • кора од половина портокал

Прелив: 

 • темно чоколадо, околу 80г
 • бело чоколадо, околу 80г
 • уште малку ф’стаци
 • сушени цвеќиња

Sирни ги последните објави на URMA блог