Летен освежителен bowl

Во нашиот офис, договарањето за што ќе се појадува дента трае колку целата пауза за појадок. Јас секогаш бирам солена а Анастасија блага варијанта на доручек. Но, кога времето стана поприлично пеколно, морав да се приклучам на тим Анастасија и почнав да појадувам здрави летни доручеци како на пример smoothie bowl. Секако, за рецепти секогаш се обраќаме кај Нане, па ова комбо што ни го смисли ќе го споделиме и со тебе.

Еве и кратко рецептче :

Смуди оброк за двајца

Две банани

Едно јаболко

1 шоља замрзнато овошје (малини, аронија, боровинки)

1 лажица ленено семе

1 лажица семе од коноп

4 лажици овесни или р’жани снегулки

Растително млеко

Изблендирај ги сите состојки, а млеко додавај до посакуваната густина.

Послужи во чиниите од кокос на Cocobuko и стави одозгора сецкана банана, малини, јатки, гранола, путер од лешници и уште малку семе од коноп.

Уживај си најдена и освежена 🙂

SHOP COCOBUKO ТУКА

Sирни ги последните објави на URMA блог