ARBOREAL COLLAGEN Bovine Matrix of Natural Origin Колаген

Начин на употреба:

Матрикс колаген е лесен за употреба и е совршен за оние што сакаат едноставен и иновативен начин на консумација, кој е приспособен на Вашиот секојдневен начин на живот. Може да се употребува во кој било дел од денот, пред, со или после јадење.

Една супена лажица (8гр) на ден се меша во било каков пијалок, вода, чај, кафе, смути. Се препорачува да се конзумира минимум три месеци.

Матрикс колагенoт може лесно да се вклопи во секакви рецепти што ви се допаѓаат. Без разлика дали се додава во супа, топло чоколадо или во домашна торта, ќе уживате во истите придобивки за Вашето здравје.

Количината од 250гр е препорачана месечна доза.

2,500.00 ден

На залиха

Опис

Peptan® матрикс колаген e 100 % колагенски (хидролизиран) пептид без никакви додатоци, произведен по француска технологија.

Колагенот е клучна компонента на нашите зглобови, тетиви и на коските. Зглобната ‘рскавица првенствено се состои од колагенски влакна, тип 2, кои придонесуваат за структурата и силата на нашите зглобови. Нашите тетиви, каде што колагенот е клучна компонента, се силни фиброзни сврзни ткива кои ги поврзуваат мускулите со коските. Колагенот е подеднакво важен за коските, тој сочинува 90 % од органската коскена маса и опфаќа голем дел од нашата кожа, заби, тетиви, лигаменти, васкуларната лигатура и органи. Како што старееме, нашите тела почнуваат природно да произведуваат помалку колаген.

Peptan® Iim, ги стимулира хондроцитите, или клетките на ‘рскавицата, да произведуваат дополнителен агрекан (аggrecan) и колаген тип 2, двете главни компоненти на здравите зглобови. Агреканот е голема молекула на протеогликан која собира течност и ѝ дава на ‘рскавицата уникатни својства, еластичност, флексибилност и отпорност на притисок. Со возраста, способноста на телото да синтетизира нов агрекан се намалува, а кога се разградува од одредени ензими, се јавува остеоартритис.

Биоактивните колагенски пептиди на Peptan® Iim колаген тип 2 и Peptan® колаген тип 1 го поддржуваат природното производство на колаген во Вашиот организам со тоа што го поттикнуваат Вашето тело да ја зголеми сопствената синтеза на колаген.

Со своите наномолекули, брзо и лесно продира до целните ткива: кожата, коските, забите, тетивите, лигаментите, ‘рскавицата, итн., каде што му дава знак на телото да го произведува соодветниот тип на колаген.

100 % природен прeпарат.

Содржи само 100 % говедски хидролизиран Peptan® тип 2 и Peptan® тип 1.

Peptan® IIm матрикс колаген е природна матрица составена од: природни биоактивни пептиди, тип 2, кои обезбедуваат цврстина на истегнување и еластичност на ткивото; и гликозаминогликани т.е. хондроитин сулфат и хијалуронска киселина, кои дејствуваат во синергија со пептидите за да го подобрат ефектот на колагенот и да обезбедат хранливи материи за зглобовите и ‘рскавицата.

Погоден за спортисти, спортски ентузијасти и луѓе кои живеат активен животен стил.
Погоден за луѓе што применуваат палео диета.
Без адитиви.
Неутрален вкус и мирис.
Без конзерванси, вештачки бои и шеќери.
Без глутен.
Без ГМО.
Одлично се раствора дури и во студена вода.
Отпорен на топлина.

 

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ / NUTRITIONAL VALUES
Опис / Description Вредности на 100 гр. / Results per 100g
Енергетска Вредност / Energy value 359 Kcal
1525 KJ
Протеини / Proteins > 88 гр./g
Јаглехидрати / Carbohydrates 1.4 гр./g
од кои шеќери / of which sugars 0 гр./g
Масти / fats 0.12 гр./g
од кои заситени / of which saturated 0 гр./g
Натриум Хлорид / Sodium Chloride 1.4 гр./g

 

Информации за испорака

Скопје
Испораката е бесплатна за сите нарачки над 4000 денари. За нарачки под 4000 денари, испораката се наплаќа 150 денари.
Време на испорака: 2-15 дена во зависност од производот.

Останати градови во државата
Испораката се наплаќа 150 денари. Време на испорака: 2-20 дена во зависност од производот.