Зелени такоси со зеленчук

Овој летен рецепт, Нане ни го приготви уште на пoчетокот на летото ама поради сплет на околности и мнооогууу други неиспланирани обврски не успеавме да го објавиме. Денеска, после 15 дена поминати на планина каде што сум заглавена во кујна и навистина немам веќе инспирација што да се јаде, ми текна на овој рецепт, дека може да се зготви баш денес 😊 Секако, ги немам сите намирници во фриз па ќе морам да смислам нешто друго ама можеби на некој од вас ќе ви се допадне како идеја за денешниот ручек/вечера 😊 Лесен за спремање, супер healthy варијанта, одлична за после празничен продолжен викенд.

П.С – Нане во моментов е на море, црпи инспирација за нови есенски рецепети <3

Еве и краток рецепт :

Зелени такоси со зеленчук

За тортиљите потребно:

2 шаки бејби или обичен спанаќ

2 шољи брашно

Мала лажичка прашок за пециво

Мала лажичка сол

2 лажици маслиново

3/4 шоља топла вода

Состојки за намазот:

2-3 зелени пиперки

Авокадо

Кромид

Зелен лимон

Останати состојки:

Среден карфиол

Маслиново и зачини

Конзерва грав

Закиселена зелка

Тортиљите се прават на тој начин што, со рачен блендер се меша спанаќот со топлата вода. Во длабок сад се става брашното, пецивото и солта. Се мешаат, па се додава маслиновото и водата со спанаќот. Се замесува тесто, кое потоа се остава половина час да одмори покриено.

Во меѓувреме се печат пиперките и кромидот, па се ставаат во сецко со половина зелен лимон, цело авокадо и сол. Подготвениот сос се трга на страна.

Карфиолот се сецка на мали цветови. Во длабок сад се мешаат со маслиново, сол, кумин, кајен, црвена пиперка, лук во прав и бибер и се печат на 200 околу 20-30 минути.

Тестото за тортиљи се дели на 10 еднакви дела. Секој се расукува во кружна форма, колку потенко може и се пече на загреано суво тавче, по неколку минути од двете страни.

Тортиљите се послужуваат со намазот, грав, карфиол, закиселена зелка и зелен лимон од страна.

Sирни ги последните објави на URMA блог